Spajanje muzičkih tradicija

Piše: Lubna Ćurić, OKC Abrašević

Odveć je poznato da je muzika snažan alat za kreiranje novih i snažnih konekcija među ljudima, kao i prilika za razmjenjivanje ideja, misli i, između ostalog, prilika za dijeljenje iste ambicije.

To potvrđuje Mustafa Šantić, čovjek koji živi muziku od malih nogu.

Mustafa je rođen u Mostaru 1967. godine. Nakon osnovnoškolskog obrazovanja, Srednju muzičku školu završava u Mostaru na duvačkom smjeru, nakon čega upisuje Muzičku akademiju u Sarajevu. Dolaskom u Sarajevo počinje da stiče nova znanja, obogaćuje svoj klasični muzički opus,ali i polako ulazi u svijet narodne/tradicionalne muzike, što će se kasnije ispostaviti da će tradicionalna muzika biti nešto što će izučavati sve do danas.

U sklopu projekta Mostar – Prostori koji pokreću koji je finansiran od strane Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, udruženje Zanart među svojim aktivnostima Music meeting point projekta organizirao je i koncerte tradicionalne muzike Bosne i Hercegovine. Koncert je bio otvoren za sve građanke i građane grada Mostara a posebni gosti bili su učenici i profesori Srednje građevinske škole Mostar, Srednje građevinske škole Jurja Dalmatinca te učenici Koledža ujedinjenog svijeta u Mostaru.

Među izvođačima ovog koncerta bio je i Mustafa Šantić, ambiciozni muzičar iz sfere tradicionalne muzike, koji tvrdi da je ta vrsta muzike na neki način zaboravljena te joj se ne daje na važnosti.

‘’Tradicija bi se trebala bezuslovno njegovati, čak staviti u kontekst nacionalnog dobra, uvesti u nastavni proces kako bi mladi ljudi shvatili da je čuvanje tradicionalnih vrijednosti ujedno čuvanje svog identiteta.’’, ističe Šantić.

Udruženje Zanart je kroz organizirane koncerte uspješno spojilo elemente modernog i tradicionalnog, a ono što je još zanimljivo jeste da su muzičari bili različitih uzrasta, od mlađih pa sve do onih starijih. Ovaj koncert kako kod publike tako i kod izvođača izazvao je pozitivne reakcije i iskustva. Za Mustafu Šantića ovo je bilo sasvim novo iskustvo kombiniranja tradicionalne muzike sa savremenim elementima. Kaže kako su savremeni elementi dio eksperimenta, traženja novog i uzbudljivog zvuka te kada je pozitivna energija i visok stepen kompromisa, upravo tada je moguće pronaći zajednički jezik kada je u pitanju spajanje muzičkih tradicija.

Na pitanje kakva su njegova viđenja o mladima u tradicionalnoj muzici, otkrio je da je određen postotak mladih zainteresiran za istu te kako mu je želja da se ulože određeni napori da se tradicionalna muzika uvede u obrazovni sistem, kao što je slučaj u pojedinim zemljama iz okruženja. Smatra da će na taj način mladi imati drugačiju percepciju prema tradiciji i tradicionalnom zvuku.


‘’Svjedoci smo pomjeranja svih duhovnih, moralnih i etičkih vrijednosti u svim sferama društva pa tako i u muzici. Muzički senzibilitet onog vremena mislim da se uveliko razlikuje od današnjeg poimanja i shvatanja muzike kao umjetnosti,što uopšte nije ništa novo, a svako vrijeme nosi svoje vrijednosti’’, dodao je Mustafa.

Udruženje Zanart je kroz svoje aktivnosti uspješno naglasilo važnost otvorenosti za novu kreativnost i spremnost na kompromise u procesu stvaranja muzike te tako postalo simbol inovacije i saradnje, pokazujući kako je moguće pronaći zajednički jezik kroz spajanje različitih muzičkih tradicija.

Kao posjetitelj ovog događaja, mogu reći da je koncert u organizaciji udruženja umjetnika “Zanart” bio nevjerojatan doživljaj. Prostor Pozorišta lutaka bio je ispunjen toplinom zvukova, dok su izvođači prenosili dušu muzičke baštine na poseban način. Otvaranje ovog koncerta za sve građane Mostara, uz posebne goste, dodatno je oplemenilo ovaj događaj, pružajući osjećaj zajedništva kroz muziku.’’, zaključio je Mustafa Stupac, projektni menadžer.